کتاب‌های رمان

داستان نقش اساسی ای را در زندگی بشر بازی می‌کند . از گذشته تا به امروز علاقه ی بشر به داستان گویی در تار و پود زندگی روزمره اش ریشه کرده است. رابرت مک‌کی در کتاب “داستان” در این باره می‌گوید :

” تصور کنید هر روز در سراسر جهان ، تعداد صفحاتی را که از کتاب های داستانی ورق می‌خورد ، نمایش هایی که به صحنه می‌رود ، فیلم هایی که به نمایش در می ‌آید ، نمایش بی وقفه ی کمدی و درام در تلویزیون ، چاپ و پخش بیست و چهار ساعته ی اخبار ، قصه هایی که قبل از خواب برای بچه ها تعریف می‌شود ، لاف و گزاف های درون قهوه خانه ها و در یک کلام اشتهای سیری ناپذیر بشر برای داستان. داستان نه تنها پربار ترین و شایعترین فرم هنری است بلکه رقیبی جدی برای دیگر فعالیت های ما -کار ، بازی ، خوردن غذا ، ورزش- در ساعات بیداری است. ما به همان اندازه که می‌خوابیم ، گوینده و شنونده ی داستانیم و تازه در خواب نیز به رویا فرو می‌رویم ، چرا؟ چرا چنین بخش بزرگی از زندگی ما درون داستان ها می گذرد؟ زیرا به قول کنت برکِ منتقد ، داستان ها ابزار زندگی اند.”

به راستی زندگی انسان بدون وجود داستان چه می‌شود؟ چه جیزی جای خالی آن را می‌تواند پر کند؟ ما در هر حال و حالتی تشنه ی شیندن و گفتن داستانیم و خواندن رمان می‌تواند بخشی از این نیاز طبیعی انسان را سیراب کند. رمان که خود ، واژه ای فرانسوی است به معنای داستان بلندی‌ است که به نثر نوشته می‌شود و معمولا تعداد کلماتش از هشت هزار کلمه بیشتر است.

رمان مانند هر داستانی می ‌تواند از زاویه ی دید های مختلفی روایت شود که رایج ترین آن ها اول شخص یا سوم شخص هستند. راوی اول شخص اتفاقاتی را که برای خودش رخ می‌دهد روایت می‌کند و ما با یکی از کارکتر های داستان همراه می‌شویم و اتفاقات را از دید او قضاوت می‌کنیم . حال این شخصیت می‌تواند قهرمان داستان باشد یا حتی ضدقهرمان ؛ مانند سه قطره خون نوشته ی صادق هدایت یا عقاید یک دلقکِ هاینریش بل. رمان های زیادی هم هستند که زاویه ی دیدشان سوم شخص است و با وجود آگاهی یک دانای کل از داستان ، احساسات و تفکرات شخصیت ها روایت می‌شود. موش ها و آدم ها نوشته ی جان اشتاین بک یا کلید که محمود دولت آبادی آن را نوشته است نمونه ی روایت سوم شخص هستند. اما این ها تنها شیوه ی روایت موجود نیستند و گاهی دوم شخص یا روایت چند صدایی نیز در رمان ها به کار گرفته می‌شود .

در مجموع رمان محل برون ریزی احساس و تفکر نویسنده در قالب داستان بلندی‌است که مخاطب با آن همراه می‌شود تا ضمن شنیدن داستان تِم یا حرف داستان را نیز دریافت کند. خشم و هیاهو ، خوشه های خشم ، قمار باز ، وداع با اسلحه ، برادران کارومازوف و فرانکنشتاین از جمله رمان های مهم و محبوب خارجی و سمفونی مردگان ، صحرای محشر ، سووشون ، چشم هایش و جای خالی سلوچ تعدادی از رمان های ایرانی به‌نام هستند. اگر بخواهیم بر اساس محتوا دسته بندی ای برای رمان ها ارائه دهیم ، می‌توانیم به دسته های زیر اشاره کنیم :

رمان علمی – تخیلی

در این دست رمان ها همانطور که از اسمش پیداست نویسنده با قوه ی تخیل و خیال بافی خودش دست خواننده را میگیرد و به دنیای خودش می‌برد. مجموعه ی هری پاتر نوشته ی جی کی رولینگ از موفق ترین و معروف ترین رمان های علمی تخیلی است که تا به حال نوشتته شده است . این دسته بین نوجوانان طرفداران خاص خودش را دارد و خرید رمان علمی – تخیلی در ایران نیز بین این رده ی سنی بسیار پر طرفدار است.

رمان عاشقانه

رمان های عاشقانه همیشه از پرفروش ترین رمان های کتاب فروشی هاست. من پیش از تو ، چشم هایش و ملت عشق از نمونه های موفق این دسته هستند. نویسنده در رمان های عاشقانه از تجربیات عاطفی شخصیت هایش سخن می‌گوید و دستش را روی احساسات خواننده می‌گذارد. رمان های عاشقانه را مانند دیگر دسته های رمان از کتاب هشت تهیه کنید.

رمان تاریخی

تاریخ پر است از اتفاقات و روایات جذاب که دست مایه ی نگارش داستان هایی تا به کنون شده است که طرفداران خاص خودش را دارد. تاریخ ، مکان ها و شخصیت های حقیقی بستری میشود برای بیان داستان مورد نیاز نویسنده . دزیره و وقتی نیچه گریست از پرطرفدار ترین رمان های تاریخی ای هستند که تا به حال نوشته شده اند.

رمان معمایی

رمان معمایی و رازآلود همان طور که از اسمش پیداست ، حول یک مساله ی پر رمز و راز روایت می‌شود. فضا های کارآگاهی یا پلیسی معمولا بستر مناسبی برای این گونه رمان ها هستند. نوشته های آگاتا کریستی معمولا در این دسته قرار میگیرند ؛ شیطان به قتل می‌رسد ، قتل خانم مک گینتی (از مجموعه ی هرکول پوآرو) و نمسیس فرشته ی انتقام و عدالت (از مجموعه ی خانم مارپل) از جمله ی این آثار به حساب می آیند. خرید رمان معمایی را به آن دسته از خوانندگان که علاقه‌مند به داستان های کارآگاهی هستند ، می‌توانیم پیشنهاد کنیم.

رمان ترسناک

ژانر وحشت در سینما و ادبیات مخاظب خاص خودش را دارد و از دسته های نسبتا پرفروش رمان هم به حساب می‌آیند. برتری ای که این ژانر در ادبیات نسبت به سینما دارد این است که مخاطب آن چه را که بر روی کاغذ می‌خواند خودش می‌تواند به هر شکلی که می‌خواهد تصویر کند و نتیجتا همه چیز را همانقدر که واقعا برایش ترسناک است جلوی چشمش می آورد و ارتباط بیشتری با کارکتر های داستان برقرار میکند و ترس بیشتری را نسبت به سینما میتواند دریافت کند. فرار از تیمارستان ، فروپاشی و عمارت سوخته از جمله رمان های این دسته به حساب می‌آیند.

تمامی رمان های موردعلاقه ی خودتان را می‌توانید در فروشگاه آنلاین کتاب هشت جست و جو کرده و تهیه کنید.