ایمیل
تلفن
شناسه محصول: 9786005759136

کتاب سوی آبی بادها اثر کیارنگ علایی

ویژگی‌ها
دسته بندی:
موضوع اصلی:
موضوع فرعی:
قطع کتاب:
جلد کتاب: شومیز
گارانتی اصالت کالا
موجود در انبار کتاب آرتیوان
هفت روز ضمات مرجوعی

ناموجود

ارسال توسط فروشگاه آنلاین کتاب هشت 8
ناموجود

ناموجود


توضیحات

کیارنگ علایی در برگردان کتاب سوی آبی بادها از پنج کتاب: چشم ها،گوش ها (رینکو کاوائوچی)، منتخب هایکو (کور ون دن هویول) هایکو (ناهاکو تاواراتانی)، نوشتن روی آسمان (کنت ریکسراس) و راه جوانگ دزو (توماس میرتون) بهره گرفته است.

کتاب  سوی آبی بادها در چندین قسمت، نگاهی شاعرانه را به آثار این هنرمند معاصر ژاپنی در بر می‌گیرد.

کیارنگ علایی در ابتدا نسبتا طولانی کتاب نوشته است:

« در پاییز دو سال قبل یادداشت کوتاهی در معرفی کارهای رینکوکاوائوچی در وبلاگ عکاسی ام منتشر کردم. بدون آن که بدانم این نوشته نظر شهریار توکلی را جلب کرده است. کمتر از یک سال زمان نیاز بود تا به لطف شهریار، کتابی از آثار رینکوکاوائوچی  در دستانم باشد. بسته ای کوچک با لفافی پلاستیکی ممهور به پست ایران و انبوه تمبرهایی که ماهی های مختلف آب شور را معرفی می کردند. در این بسته کوچک کتابی بود که مثل دیگر کتاب های عکاس (او شانزده کتاب منتشره در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ دارد) خوانندگانش را برای دقایقی از فضای متعارف عکاسی خارج می کرد و به دنیایی شخصی رهنمون می ساخت. نوشتن درباره این عکس ها بسیار دشوار بود و پرداختن به آن ها دشوارتر.

باید یک بازی به راه می افتاد. یک بازی با شکوه که تاملی بر این عکس ها انجام شود؛ اما تاملی از جنس خود این عکس ها: من نام این بازی را بازی قرابت گذاشتم.

برای شروع این بازی، کار ساده ای در پیش نداشتیم. در بعد از ظهر یک روز داغ که بهار خودش را بدجوری از پنجره اتاق کوچکی در ضلع جنوبی ساختمان شماره ۱ در خیابان خواجه عبدالله تهران به داخل می زد، به شهریار توکلی پیشنهاد دادم که برای همراهی عکس های رینکو کاوائوچی به اشعار دوره جوانگ دزو سفر کنیم و می دانستم که این سفر، به اندازه کافی هیجان انگیز خواهد بود. به دلایل بسیار:

اول اینکه جوانگ دزو شاعری بسیار گزیده گو است. اشعار و دستنوشته های او از ایجاز فراوانی برخوردارند.

دوم اینکه زبان در آثار دزو به دور از پیرایه هایی است که شاعران هم نسل خود در آثارشان دارند.

سوم اینکه کارهای او در عین غنی بودن، همه کس فهم و ساده اند و به طور کلی ادبیات دائویی در میان مردم شرق به دلیل همین سادگی هایش مخاطبان روشنفکر و توده های مردم را به خوبی به خود جذب می کند. البته این را نباید از منش خاص شاعرانش جدا دانست. کما اینکه در والایی شخصیت جوانگ دزو همین بس که او خوش تر می داشت لاک پشتی باشد زنده که دمش را در گلها می جنباند به جای آن که مرده ای باشد در تابوت زرین!

باری، این بازی قرابت در این کتاب شکل گرفت و بر اساس قاعده ای نامالوف، انسان از چینش مدیوم های مختلف در کنار هم لذت می برد، به خصوص آن زمان که در پی کشف مفهومی جدید باشد تا به قول حضرت حافظ واندر آن آینه، صدگونه تماشا کند.»

قسمت بعدی این کتاب به برگردان اشعاری می پردازند که علایی، قرابت هایی آشکار میان آن ها و عکس های کاوائوچی یافته است و اعتقاد دارد این هم نشینی، تامل بیشتر و پرحوصله تری را روی شعر و عکس ایجاد می کند و البته در خوانش هر دوی این مدیوم ها دخالت می کند و تاثیر می گذارد. بخشی از این اشعار از کارهای خود کاوائوچی هستند و بقیه آن شعرها از مکتب های سانتاکو، رنکو و هایکوسرایان نو که در مقدمه کتاب به آن ها اشاره شده است.

و بالاخره گزیده ای از آثار عکاسی کاوائوچی در کنار اشعار، منتشر شده اند که با گرافیکی دیدنی مجموعه ای زیبا  را ایجاد کرده اند.

تهیه و تنظیم: فروشگاه آنلاین کتاب هشت

در صورتی که این کتاب ناموجود بود با ما در تماس باشید.

توضیحات تکمیلی

وزن 260 گرم
ابعاد 16 × 14 × 1 سانتیمتر
دسته بندی

موضوع اصلی

موضوع فرعی

نویسنده

مترجم

قطع کتاب

جلد کتاب

شومیز

نقد و بررسی‌ها

درمورد این محصول دیدگاه درج کنید.

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.