کتاب‌های داستان کوتاه

داستان نقش اساسی ای را در زندگی ما بازی می‌کند. ما روزانه ده ها یا حتی صد ها داستان می‌گوییم و می‌شنویم ؛ داستان رسیدن ها و نرسیدن های انسان های اطرافمان به آمال و آرزوهایشان. ماجرا هایی که راننده تاکسی ها نقل قول می‌کنند ، قصه هایی که پدر و مادر ها برای خواباندن کودکانشان میخوانند ، حوادثی که در آمریکا اتفاق می‌افتد و گوینده های اخبار آن ها را تعریف می‌کنند ، دعوا هایی که دانش آموزان آن ها را برای ناظم هایشان روایت می‌کنند و هزاران داستان دیگر که هر روز گوینده و شنونده ی آن هاییم. داستان از گذشته تا به امروز تاثیر مهمی بر زندگی بشر گذاشته و در صورت نبودنش ، چیزی نیست که بتواند جای خالی اش را پر کند.

داستان کوتاه یکی از شیوه های داستان گویی است که یک روایت واحد و کوتاه را به وسیله ی تعداد کلمات کم ، معمولا زیر دو هزار کلمه ، برای مخاطب روایت می‌کند. در داستان کوتاه بر خلاف رمان و داستان های بلند ، معمولا تعداد شخصیت کمتری را می‌بینیم که درگیر مساله ای می‌شوند و جزئیات و اتفاقات را بر خلاف رمان و داستان بلند به صورت موجز و خلاصه می‌شنویم. آغاز و پیدایش داستان کوتاه به طور رسمی به اوایل قرن نوزدهم میلادی بر میگردد ، اما پیش از آن و در قرن هفتم حکایات سعدی بی شباهت به داستان کوتاه نبودند ؛ هر چند که به دلیل عدم وجود شخصیت پردازی در این حکایات نمی‌توان به طور ویژه اسم داستان کوتاه را بر روی این حکایات نهاد.

با بالا رفتن شتاب زندگی انسان ، زمان معنای ویژه ای در اذهان بشر پیدا کرده و دیگر به مانند سابقه تاب و تحمل وقت گذاشتن طولانی مدت برای یک امر واحد را ندارد ؛ لذا داستان کوتاه مورد توجه بشر امروزی قرار گرفته و جای خودش را در میان خواندنی های انسان باز کرده است. امروزه داستان های کوتاهی هم داریم که تنها در چند کلمه روایت می‌شوند (زیر ده) و مسابقه ها و جشنواره های مختلفی هم بین نویسندگان برای این نوع داستان ها برگزار می‌شود. مثلا به این داستان توجه کنید:

” برای فروش : کفش بچه ، هرگز پوشیده نشده “

این یک داستان خیلی کوتاه از ارنست همینگوی بود. داستانی که هم شخصیت پردازی دارد و هم دارد واقعه ای را روایت می‌کند. این داستان را از کوتاه ترین داستان های جهان می‌دانند و نقل شده است که همینگوی آن را در شرط بندی با یکی از دوستانش که گفته بوده با شش کلمه نمی‌توان داستان نوشت ، نوشته است.

اگر بخواهیم از بهترین داستان کوتاه نویسان جهان سخن به میان بیاوریم می‌توانیم به آنتوان چخوف اشاره کنیم . داستان نویس و نمایشنامه نویس روس که در عمر کوتاه و چهل و چهار ساله ی خود ، تاثیر مهمی بر داستان نویسی گذاشت و او را از بزرگترین داستان کوتاه نویسان جهان می‌شمارند. ریموند کارور ، ارنست همینگوی ، ادگار آلن پو و سلینجر از دیگر بزرگان این عرصه درجهان هستند. هوشنگ گلشیری ، محمد علی جمال زاده ، صادق هدایت و سیمین دانشور هم از داستان نویسان به‌نام داخلی هستند.

بهترین داستان کوتاه های ایران و جهان را می‌توانید از فروشگاه آنلاین کتاب هشت تهیه کنید.