ایمیل
تلفن
فروش ویژه
شناسه محصول: 9789646751095

کتاب نمایش در ایران

ویژگی‌ها
دسته بندی:
موضوع اصلی:
موضوع فرعی:
نویسنده:
قطع کتاب:
گارانتی اصالت کالا
موجود در انبار کتاب آرتیوان
هفت روز ضمات مرجوعی

ناموجود

ارسال توسط فروشگاه آنلاین کتاب هشت 8
ناموجود

ناموجود


توضیحات

کتاب “نمایش در ایران” نوشته ی بهرام بیضیایی هویت مکتوب نمایش اصیل ایرانی است که علاوه بر توضیح چگونگی پیدایش و همچنین تشریح ساختار این هنر به بررسی آماج هنرمندان از تولید نمایش های ایرانی و دلایل نافذ بودن آن در بین مردم و علی الخصوص عوام می پردازد.
استاد بهرام بیضایی در مقدمه کتاب نیم نگاهی به تاریخ ایران میپردازد تا این نکته را خاطر نشان کند که اگر به مقوله نمایش در ایران چندان پرداخته نشده یا حمایتی از آن صورت نگرفته ریشه در کجا دارد و این موضوع در این کتاب به تفصیل بررسی می‌شود.
البته بایستی این نکته را یادآور شد که عوام به حد کفایت حمایت خود را از نمایش های ایرانی نشان دادند اما برای ثبات و پایداری آن نیازمند حمایت خواص بود که نمایش ایرانی از این باب مورد کم لطفی واقع شد.

زمانی که در کتاب نمایش در ایران به گونه های نمایشی ایران مینگریم ، با وجود استقلال نمایش ایرانی از نمایش های غربی به وجوه مشترکی با آن ها نیز بر‌می‌خوریم . همچنین اصول و ساختاری را که این گونه های نمایشی دارند می توان در نظریه ها ، عقاید و افکار افراد شاخص غرب پیدا کرد. به عنوان مثال اشتراکات نظریه های برشت ، کارگردان و نمایشنامه نویس شهیر آلمانی ، را میتوان در تعزیه و کاراکتر های آن جستجو کرد. یا نکاتی درباره آواز که میان شبیه های تعزیه و آواز های اپرا مشترک است. دیگر نمایش گران مایه ایرانی تخت حوضی است که در قیاس با کمدیا دل آرته ایتالیا به راحتی میتوان به اشتراکات آنان پی برد.
به هر جهت “نمایش در ایران” یک منبع غنی و کامل از گنجینه ی با ارزش ما در نمایش ایرانی است که خواندن آن در هر زمانی توصیه میشود و برای هر دورانی ملموس است.

فهرست کتاب نمایش در ایران:

۱.مقدمات
۲.نمایش های پیش از اسلام
۳.نمایش های پس از اسلام
۴.نقالی
۵.نمایش های عروسکی
۶.تعزیه
۷.نمایش های شادی آور
۸.سرانجام
۹.ضمیمه: واژه های نمایشی

 

این کتاب پیشنهاد ویژه ی کتاب هشت به هر ایرانی است که می خواهد با تاریخ و هنر کشور خودش آشنا شود و می‌توانید آن را از فروشگاه آنلاین کتاب هشت تهیه کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 255 گرم
ابعاد 21 × 15 × 2 سانتیمتر
دسته بندی

موضوع اصلی

موضوع فرعی

نویسنده

قطع کتاب